ЕПІЛЕПСІЯ

Серед тварин з неврологічними розладами, які потрапляють на прийом до лікаря-невролога, 50% мають проблему, пов’язану з головним мозком. 75% тварин, які мали напади судом в анамнезі, потрапляють на прийом з попереднім діагнозом «епілепсія». Насправді ж, лише у частини таких тварин, в результаті, підтверджується ідіопатична епілепсія, у інших же тварин наявна лише, так звана епілептична реакція, а не власне захворювання.

Епілепсія - хронічне неврологічне захворювання головного мозку, що проявляється повторюваними спонтанними нападами порушень рухових, чутливих, вегетативних і психічних функцій, що виникають внаслідок надмірних нейронних зарядів. Наразі, не існує специфічного тесту, який може підтвердити діагноз на ідіопатичну  (невстановлену) епілепсію, тому він являється «діагнозом виключення», тобто ставиться лише після виключення інших можливих причин епілептичних реакцій. В інших випадках, якщо вдається встановити конкретну причину епілептичної реакції, то  вказується відповідне захворювання.

 

 

 

 

 

 

 

 

Поширеність епілепсії.

 

Питання поширеності епілепсії серед людей та тварин – досить складне, оскільки у літературі наводяться абсолютно різні дані. Причина такої неодностайної думки дослідників, вірогідно, у різному визначенні та плутанині у  поняттях «епілепсія» та «ідіопатична епілепсія», у різних діагностичних можливостях та ін. Так, за даними ВООЗ близько 1% населення планети хворіє на епілепсію. На думку автора, довіри також заслуговує дослідження  Heske et al (2014), у якому із 665 000 собак, діагноз на епілепсію було поставлено 5013 тварині,  що складає 0,75% від загальної кількості тварин. Результати даного аналізу корелюють із дослідженнями інших авторів та даними, які наводить Міжнародна ветеринарна робоча група по епілепсії (IVETF, або International Veterinary Epilepsy Task Force) - міжнародне об'єднання вчених, неврологів, метою діяльності якого є класифікація, створення рекомендацій по діагностиці та лікуванню тварин, у яких було діагностовано епілепсію. У той же час, за даними Американського коледжу терапії тварин (ACVIM, або American College of Veterinary Internal Medicine) невстановлена епілепсія зустрічається у 5% собак.

Серед котів невстановлена  епілепсія зустрічається значно рідше, і за даними ACVIM діагностується, у середньому, у 0,5% тварин.

Типи епілептичних нападів.

 

За визначенням Міжнародної протиепілептичної ліги (ILAE, або International League Against Epilepsy) епілепсія – це розлад головного мозку, що характеризується стійкою схильністю до епілептичних нападів. Саме ця організація ввела нову номенклатуру та запропонувала використати нову класифікацію і замінила застарілий термін «ідіопатична епілепсія» на сучасний - «невстановлена епілепсія».

Епілептичні напади, по суті, являють собою ненормальну електричну активність мозку і характеризується такими раптовими епізодичними перехідними неврологічними ознаками, як  мимовільні рухи м'язів, сенсорні порушення, змінена свідомість.

Напади, у свою чергу, поділяють на генералізовані та фокальні.

При генералізованих нападах осередок виникає раптово в якийсь момент всередині мозку і швидко переходить до білатеральних провідних мереж. Може зачіпати коркові і підкоркові структури, але не обов'язково кору головного мозку.

Фокальні напади виникають в осередках, обмежених однією півкулею. Фокальний напад може бути дискретно локалізований або поширюватися на суміжні ділянки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Причини нападів

 

Причини нападів поділяють на зовнішні та внутрішні.

Зовнішніми причинами можуть стати зміни складу крові: наявність у ній деяких токсинів, як внаслідок дії отрут, так і через порушення функціонування внутрішніх органів, метаболічні захворювання (хвороби печінки, нирок); нестача або надлишок у крові глюкози, електролітів, тригліцеридів.

Внутрішні причини нападів концентруються у мозку: первинна епілепсія (генетична/невстановлена) та вторинна епілепсія, яка може виникати внаслідок статичних захворювань мозку (наприклад, травм) або прогресуючих хвороб (наприклад, пухлин).

Епілептичний статус

 

Епілептичний статус характеризується проявом однієї з наступних умов:

1. Принаймні два неспровокованих напади, що відбуваються з інтервалом більше 24 годин;

2. Один неспровокований напад і ймовірність подальших нападів (наприклад, через хворобу мозку, яка може призвести до судом);

3. Принаймні, два випадки нападів в умовах рефлекторної епілепсії (наприклад, через миготливі вогні або звуки).

 

Слід мати на увазі, що існують захворювання, які також характеризуються епілептоморфними нападами 

Епілептичні напади можуть бути притаманні цілому ряду різноманітних за своєю природою захворювань, які являються окремими нозологічними одиницями. Тому, згідно із сучасними міжнародними рекомендаціями, діагноз на невстановлену епілепсію як самостійне захворювання, може бути запропонований лише після виключення інших патологій.

Романишин Віталій, ветеринарна клініка "SuperVet"

Такса.jpg
Мопс3.jpg