Що таке між хребцева грижа?


Захворювання міжхребцевих дисків (грижа або протрузія міжхребцевого диску, дископатія) – це дегенеративне захворювання, яке призводить до виникнення болю та неврологічних проблем і може уражувати один або декілька між хребцевих дисків. Міжхребцевий диск за формою нагадує таблетку, яка розташовується між хребцями, виконуючи амортизаційну функцію. 


Захворювання може виникати внаслідок ожиріння, генетичноі спадковості, травм та інших чинників та закінчуватись зміщенням міжхребцевого диску, його протрузіі (випинання) або грижею.


Компресія спинного мозку, яка виникає внаслідок вищеперерахованих змін,  може призвести до фатальних наслідків. Захворювання може розвиватись непомітно і викликати незначний біль, ледь погіршену ходу, опущену вниз голову, підвищену чутливість до болю. Досить часто хворий собака може відчувати дуже сильний біль (кульгання, ярко виражений біль під час ходи, парез та параліч передніх та/або тазових кінцівок, плач під час дотику спини або кінцівок). Важливо розуміти, що тривала компресія спинного мозку може викликати незворотні проблеми!


                                                     Які причини дископатіі у собак та кішок?


Міжхребцевий диск, який знаходиться в шийному, грудному або поперековому відділі хребта,  під впливом дегенеративних змін випинає або розривається в спино – мозковий канал. Цей процес викликає компресію спинного мозку (мієлопатія) або нервових корінців (радікулопатія)  в залежності від місця локалізаціі процесу.


У домашніх собак буває 2 види між хребцевих гриж: I та II тип за Хансеном. Обидва типи виникають внаслідок дегенераціі диску, але механізм виникнення їх різний. Хансен I типу розвивається як правило дуже швидко, супроводжується розривом твердої частини диску з послідуючим випадінням в спино – мозковий канал. Такий тип характерний для хондродистрофічних порід, які мають схильність до спадкових деформацій скелету: такси, ши - цу, біглі, пекінеси, пуделі, коргі, басет – хаунди та інші. 


Хансен II типу характеризується більш поступовим розвитком, хронічною протрузією диску і вражає в основному собак великих порід: німецькі вівчарки, лабрадори і доберман пінчер. Незалежно від типу міжхребцевої грижі, необхідне швидке лікування, щоб запобігти прогресуючому неврологічному ушкодженню. 
Як можна профілактувати розвиток міжхребцевих гриж?


Регулярні фізичні вправи та навантаження корисні для нормального розвитку та стану організму, але неконтрольовані стрибки та зістрибування, особливо з великої висоти – можуть нанести серйозні травми Вашому улюбленцю. Особливо це стосується хондродистрофічних порід собак,  тому власники таких собак повинні ретельно слідкувати за своїми вихованцями та обмежувати рух своїх улюбленців.

 
Ожиріння також є важливим фактором розвитку дископатій, тому власник повинен постійно контролювати вагу свого підлеглого.  


                                                           Які симптоми міжхребцевої грижі?

Ознаки міжхребцевого хвороби міжхребцевих дисків можуть бути зовсім різними. Власники постраждалих собак можуть помітити один або більше з таких симптомів, які можуть бути раптовими або поступовими:

 

 • біль у шиї та небажання рухати шиєю і головою;

 • опущена голова;

 • біль у спині;

 • вереск несподівано при дотику або переміщенні;

 • розлади травлення;

 • вигнута спина (згорблена поза, яка має назву "грудопоясничний кіфоз";

 • чутливість до дотиків (можлива агресія);

 • неповне або відсутнє сечовипускання;

 • кульгавість;

 • слабкість;

 • нерухомість;

 • небажання підніматися;

 • тремтіння;

 • відсутність координації ("атаксія");

 • параліч або парез грудних та тазових кінцівок; 

 • колапс.

 

                                                             Як лікують міжхребцеві грижі?


Якщо Ви помітили будь – який з вищеперерахованих симптомів – негайно зверніться до ветеринарного лікаря! Успіх лікування дуже залежить від швидкості початку лікування. 


Лікування може бути консервативне та оперативне. Оперативне лікування (ламінектомія) показана у важких випадках, коли спостерігається втрата чутливості кінцівок у хворої тварини. 


В кожному окремому випадку лікар обирає індивідуальну тактику лікування. Ветеринарна клініка «СуперВет» надає повний спектр діагностики та лікування міжхребцевих гриж у собак та кішок, включаючи рентгенографічне дослідження, МРТ, мієлографію. Лікування проводиться в умовах стаціонару.