Пологи у кішок

Коли очікується народження кошенят, важливо, щоб ви почувалися готовими й упевненими. Якщо кішка народжуватиме вдома, ви можете зробити низку простих, але важливих речей, щоб забезпечити їй можливість народити без стресу і шкоди для здоров’я.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготовка до пологів

Протягом останніх двох тижнів вагітності кішка повинна перебувати у повному спокої: спробуйте донести до всіх членів своєї сім'ї, що потрібно поводитися з майбутньою матір'ю дуже дбайливо;

Якщо ви вперше будете приймати пологи, зверніться за консультацією до ветеринарного спеціаліста (рекомендовано звернутись безпосередньо до ветеринарної клініки та отримати консультацію у лікаря особисто);

Намагайтесь забезпечити кішці абсолютний спокій та спробуйте звести до мінімуму її фізичну активність протягом останніх тижнів вагітності;

Надайте кішці можливість самій обрати місце для пологів.

Приготуйте все необхідне

Зазвичай пологи у кішок проходять спокійно, але, тим не менше, краще мати все необхідне під рукою на випадок виникнення тих чи інших ускладнень.

Бажано мати поряд наступні речі:

 • Чисті рушники

 • Одноразові рукавички

 • Грілку (бажано електричну) в окремому місці для кошенят

 • Декілька одноразових пелюшок

 • Чисту та продезінфіковану нитку

 

 

Будьте насторожі в період виношування

Наближення пологів у кішок часом буває досить складно передбачити. Саме тому рекомендовано провести кішці перше УЗД орієнтовно з 35 дня вагітності. Під час цієї процедури ветеринарний лікар зможе перевірити чи проходить вагітність нормально, виключити можливість розвитку несправжньої вагітності, а також визначити орієнтовну кількість кошенят та їх стан.

Найкращим методом визначення точної кількості кошенят являється рентгенографія у прямій проекції (цей метод діагностики не несе загрози здоров'ю кішки та майбутнього потомства).

 

Як проходять пологи у кішок?

Кішки можуть дуже добре подбати про себе під час пологів, тому не панікуйте навколо своєї улюблениці. Достатньо перевіряти стан кішки кожні 15 хвилин. Якщо кішка відчуває стрес, вона може перервати пологи та затримати народження кошенят на кілька годин або й навіть днів!

Важливо розуміти механізм пологів у кішок. Умовно сам процес можна поділити на 3 стадії:

Стадія 1

 

 • Ви можете навіть не помітити, коли настане перша стадія пологів, тому що в цей час в організмі кішки відбуваються тільки внутрішні зміни - підготовка матки і шийки матки до пологів.

 • На даній стадії можуть початися перейми, але, швидше за все, вони будуть досить слабкі й непомітні.

 • Ваша кішка почне вести себе неспокійно, буде багато ходити з кутка в куток і нявкати.

 • Ймовірно, вона зробить кілька безуспішних походів до туалетного лотка, а потім влаштується в обраному нею місці.

 • На даній стадії у кішки можуть відійти навколоплідні води.

 

Стадія 2

 

 • Наступна стадія пологів - безпосереднє народження кошенят. Повірте, це дуже хвилююче! Дана стадія може тривати від 2 до 24 годин. Перевірте підготовлені для пологів речі - все необхідне має бути під рукою!

 • Деякі кошенята народжуються, подібно дітям, вперед головою, в той час як інші - вперед задніми лапками. Обидва варіанти цілком нормальні.

 • Зазвичай кошенята з'являються з інтервалом в 3-45 хвилин, але іноді проходить і декілька годин до появи наступного кошеняти.

 

Стадія 3

 

 • Третя стадія передбачає вихід плаценти, який зазвичай відбувається після появи кожного кошеняти.

 • Рахуйте всі плаценти, що вийшли - їх повинно бути рівно стільки ж, скільки і кошенят

 • Якщо кількість плацент менша, ніж кошенят, то, ймовірно, кішка з'їла відсутню або ж два кошеняти були в одній плаценті. Однак це також може означати і те, що відсутні плаценти не вийшли. Тому, якщо у вас є сумніви, краще після пологів провести додаткове УЗД статевих органів кішки.

 

Допомога вашій кішці під час пологів

Як тільки кошеня з'являється на світ, мама допомагає йому звільнитися від плодового міхура (тонкої мембрани навколо кошеняти) і обережно його вилизує. Швидше за все, вам не доведеться втручатися в процес пологів кішки, але слід пам'ятати, що бувають ситуації, коли вашій вихованці необхідна допомога.

У випадку будь-яких відхилень бажано зв'язатись з ветеринарним лікарем та описати ситуацію. Такі дії допоможуть визначитись з необхідною допомогою. Пам'ятайте, часто бувають випадки,коли вашій улюблениці може знадобитись кваліфікована допомога ветеринарного спеціаліста.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Після народження кошенят

Після прочитання даних рекомендацій вам може здатися, що все пройде дуже швидко, але насправді це не так - пологи тривають в середньому від 2 до 5 годин. У деяких випадках вони тривають і до 24 годин.

Якщо ви помітите, що кішка відчуває ті чи інші труднощі під час пологів, негайно зв'яжіться з ветеринарним лікарем для обговорення подальших дій. Також слід якомога швидше зателефонувати йому, якщо породілля тужиться більше години, а кошенята все ніяк не з'являються на світ.

Після народження кошенята мають одразу повзти до матері та починати смоктати молоко. На всяк випадок підготуйте трохи молока для тих, які цього не зроблять. Якщо кішка не облизує кошенят після годування, необхідно зробити їм масаж животика та ділянки ануса вологою тканиною, щоб допомогти процесу травлення та випорожнення. Кімната має бути затишною та теплою, а двері до неї краще тримати зачиненими.

Пологи в домашніх умовах можуть допомогти кішці розслабитися й уникнути стресу, що забезпечить найкращий початок життя для кошенят.

лікар Дмитро Дубровін, ветеринарна клініка "SuperVet"

pregnant-cat-laying-down.jpg
I-was-nominated-by-@shelby.the_.doxie-to