ПРО КОРОНІВІРУСНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ЛЮДЕЙ ТА ТВАРИН

 

       Довго намагались не писати про новий коронавірус. Проте останньою краплею нашого терпіння стала моторошна новина про випадки вбивства у Китаї 🇨🇳 домашніх котів та собак їхніми власниками, яких на даний злочин надихнули неперевірені, вирвані із контексту новини у ЗМІ. Люди викидали тварин із вікон власних осель. І тут вже Злий Ветеринар не міг не прокоментувати ситуацію.

      У собаки ідентифікували SARS-CoV-2, про що було офіційно повідомлено сьогодні через систему WAHIS. Одразу скажемо, що собака здоровий, але його власниця була хвора на COVID-19. Проте у ЗМІ про подію було повідомлено  до отримання офіційних даних, неповно та неправдиво, що стало причиною паніки та вбивства тварин.

Світ атакує новий вірус, що викликає COVID-19. Людство розділено на 2 табори: одні вважають, що «всьо прапала» та готуються до апокаліпсису, а інші – що "то всьо вигадки журналістів". А, ще забули за табір тих, хто вважає, що вірус створено у таємних лабораторіях, щоб знищити пенсіонерів або заробити на вакцинах. Тепер ще виникло серйозне питання, чи варто боятися домашніх тварин .

     Отож, панікувати чи ні? 

     Панікувати точно не треба, пропонуємо залишатись Homo Sapiens, Людиною розумною і мислити конструктивно.

      Розшифруємо терміни. 

 

  •  COVID-19 – скорочення від Coronavirus Disease -2019, назва захворювання, що викликається новим коронавірусом.

  •  2019-nCoV – скорочення від Novel Coronavirus-2019, тимчасова (робоча) назва нового коронавірусу. Пізніше вірус отримав офіційну назву SARS-CoV-2 – скорочення від Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus.

 

     У природі існує ціла купа коронавірусів, їх поділяють на альфа-, бета-, гамма- та дельтакоронавіруси. Альфа- і бетакоронавіруси зазвичай інфікують ссавців, тоді як гамма- та дельтакоронавіруси зазвичай заражають птахів і риб.

 

     КОРОНАВІРУС СОБАК, який може спричинити легку діарею, і КОРОНАВІРУС КОТІВ, який може викликати інфекційний перитоніт котів (FIP), належать до альфакоронавірусів. Ці коронавіруси ЖОДНОГО ВІДНОШЕННЯ ДО COVID-19 НЕ МАЮТЬ.

     Трошки науки. COVID-19 викликає бета-коронавірус. Як показав аналіз геному SARS-CoV-2  походить від коронавірусу кажанів  та, можливо, мав ще одного проміжного хазяїна, вірогідно цивету, - тварину з фекалій якої отримують дорогу каву Лювак. Також цей вірус є рідним братом SARS-CoV (спричинив спалах атипової пневмонії та паніки у 2002-2003 роках) та двоюрідним братом MERS-CoV (винний за спалах 2015 року). Обидва віруси також походять від кажанів. Тому для кращого розуміння, що робити із COVID-19 вчені вивчають, як поводились його братики. Доречі, конспірологічна теорія походження COVID-19 поки що відміняється: аналіз геному вірусу показав, що мутація природня. Так, усі живі мікроорганізми постійно мутують/еволюціонують. Маємо навчитись з цим жити.

     То «ми всє умрьом»? 

     Скоріше за все ні. На такі висновки наштовхує вивчення і порівняння показників смертності захворювань:


SARS-CoV (2002-2003 року) - близько 9%,
MERS-CoV – 30-40%.
Проте, незважаючи на паніку у ті роки, людство вижило.
Цьогорічний SARS-CoV-2 - близько 2%.
Інші епідеміологічні показники також дають можливість дивитись у майбутнє з оптимізмом.

Окрім цього, схоже, що у Китаї епідемія йде на спад (ВООЗ повідомили, що вчора було зареєстровано найнижчу кількість випадків COVID-19 починаючи з 22 січня).

 

     То що? Не треба заморочуватись? 

     Заморочуватись треба. Новий коронавірус дуже швидко поширюється від людини до людини, швидше, ніж вірус грипу. Тож, зараз найважливіше зберігати спокій та дотримуватись рекомендацій по запобіганню розповсюдження SARS-CoV-2.

     І головне запитання: ЩО РОБИТИ ІЗ ДОМАШНІМИ УЛЮБЛЕНЦЯМИ?

  •  Любити їх, як і раніше.

  •  Мити руки після контакту з тваринами. Не забуваймо, що домашні улюбленці можуть бути носіями гельмінтів та великої кількості різних мікроорганізмів. 

  •  Людям хворим на COVID-19 слід уникати контакту із домашніми тваринами, носити маску для обличчя, частіше мити руки.

  •  Якщо тварина контактувала з людьми, хворими на COVID-19, потрібно повідомити ветеринарного лікаря. Пухнастику потрібно виділити окрему територію.

  •  Якщо у тварини з’явились незрозумілі симптоми і вона контактувала із хворою на COVID-19 людиною, то за міжнародними рекомендаціями необхідно звернутись у ветеринарну клініку, але попередньо повідомити лікарів про те, що тварина мала контакт із хворою людиною (наприклад, телефоном). Таким чином працівники будуть готові прийняти тварину.

      Як було офіційно повідомлено, у собаки, власник якого був хворим на COVID-19, ідентифікували SARS-CoV-2. Використовували  ПЛР із зворотньою транскрипцією у реальному часі (rRT-PCR) - тест, який здатний знаходити навіть невелику кількість вірусу. Проте цей тест не дає розуміння, чи була тварина хвора та чи розмножувався вірус в організмі пухнастика. Припускають, що виявлені вірусні частки просто «забруднили» (контамінували) слизові тварини, адже якщо власник хворий, то логічно, що вірус був присутній у навколишньому середовищі: у повітрі та на предметах.

І наостанок. Ми уважно стежимо за оновленнями даних стосовно COVID-19. Щойно з’являться нові рекомендації – повідомимо нашим читачам. Тож, зберігайте спокій і слідкуйте за нашими дописами.

 

2 березня 2020 року

Як нас знайти
 Працюємо кожен день 
      з 09:00 до 21:00

 

АДРЕСА: Україна,
м. Київ, Позняки
пр. Григоренка 5а
(між відділеннями ПриватБанку та АТБ)
supervetdoctor@gmail.com
Тел. +38 068 10 60 160
       +38 0500 88 98 38

 

 

ветеринарная клиника СуперВет, Киев 2017